Nosek Jiří – Pígo

Jiří Nosek Pígo

pigo

tělesné zrození: 1975

vodácké zrození: 1993

znovuzrození: mnohokrát

Vystudoval jsem strojárnu, kde jsem zjistil, jaká je otrava stát celej den s pilníkem u ponku nebo u soustruhu, tak jsem radši honem začal psát články – hlavně o folkových akcích. Čeština mi šla sama. V téže době jsem začal nejdřív skautovat a pak vandrovat, a protože jsem měl odjakživa mizernou paměť, začal jsem přitom fotit, abych si jednou na všechno a všechny vzpomněl.

Po matuře jsem nastoupil jako kulturní reportér – elév do Blesku, ale když přišlo léto, neodolal jsem, podal výpověď a udělal si prázdniny. Plátku tahle zkušenost nestačila, takže mě pak vzali zpátky, tentokrát do Nedělního Blesku. No a přišlo další léto a bylo tak krásně… A zase výpověď a vandrovní prázdniny. Pořád jsem fotil.

Pak mě nečekaně zničehonic odvedli (tenkrát byla ještě povinná vojna nebo civilka). Ale náhodně potkaný kolega dobře poradil, v ČTK mě vzali na civilku jako fotografa a udělali ze mě za rok dospělého fotoreportéra. To mě živilo 15 let na volné noze a pět let pak i jako specialistu na zpracování fotografie.

Po práci v Anglii a velké cestě po JV Asii mě nečekaně trefila mrtvice a ochrnul jsem na půlku těla, dostal jsem nejdřív roupy a potom i nápad založit vodáckou soutěž – a tady mě máte. Nyní grafik, vydavatel, ale hlavně celoživotní vandrák, vodák, muzikant a bojovník.

Píšu málo, musím mít příhodu nebo nápad. A hlavně si najít čas. Svět je úžasnej, naše možnosti neuvěřitelný a pořád je toho tolik, co chci stihnout… Snad i do těch hor se jednou vrátím.

Slyším sbory
to jak se učím vnímat hory
uším tuším větrné tóny ladí
a mně trne
až jednou stihnu všechny štíty obejít
co když už nebudu chtít
odejít

 

Bibliografie:

1992–2009 – děsná spousta různých článků a fotek, většinou vodácky nezajímavého obsahu, v mnoha novinách a časopisech ČR

Povídky:

Dlouhý den a dlouhá noc – Drž hubu a pádluj, 2011

Vodákův Hubertus – Drž hubu a pádluj, 2011

Když kytky kvetou navečer – Drž hubu a pádluj, 2011

Jón (První vodák) – Trosečníci řek, 2013

Prohibice – Trosečníci řek, 2013

Poslední vodák – Trosečníci řek, 2013

Stará klofna – Říční polobozi, 2015

Až mi bude láska potravou
najdete mne tady
a přes obě komory epilog z vrásek
umřel hlady
(jn, 2001)

Zpět na stránku všech autorů

Zpět na stránku soutěže

Stáhnout eBook s ukázkami

Pígo
Vandrák, vodák, fotograf, nakladatel, specialista na knižní marketing. Zakladatel a kormidelník vodácké literární soutěže Kenyho VOLEJ.
  • Stáhnout povídky ZDARMA